Общинска избирателна комисия Червен бряг


РЕШЕНИЕ
№ 158-МИ
Червен бряг, 28.10.2023

ОТНОСНО: Предаване на всички изборни книжа и материали посочени в т. 1 от Методическите указания, приети с решение № 2655-МИ от 12.10.2023 г. на ЦИК, включително и онези свързани с машинното гласуване.

В ОИК – Червен бряг е постъпило  писмо вх.№ 218/28.10.2023г., изх.МИ 15-1056 от 27.10.2023г на ЦИК, с което ЦИК приложено ни изпраща свое решение №2819 от 27.10.2023г. относно начина на гласуване в изборите за общински съветници и за кметове на 29 октомври 2023 година, като изрично ни указва при предаването на книжата по реда на чл.215 от ИК  на СИК да не се предоставят  на секционните избирателни комисии ролките и специализирана хартия за машинно гласуване.

ОИК – Червен бряг, след като се запозна с мотивите на решение № 2819-МИ от 27.10.2023 г. на ЦИК, намира за необходимо да посочи следното:

На първо място, според прочита на решението на ЦИК се установява безпрецедентни съществени пороци, между които е и абсолютна неразбираемост волята на Централна избирателна комисия, като същата не може да бъде изведена и по пътя на тълкуването на решението. Неяснотата в съображенията на органа, изложени в акта му, на практика се приравнява на липса на мотиви, което е нарушение на съдопроизводствените правила. В допълнение, не може да бъде установена и точната воля на органа, която воля е послужила за издаване на решението, като видно от същото правна квалификация е посочена чл. 213а, ал. 2 ИК, която квалификация не обуславя постановения диспозитив. Това води до еднозначен извод, че е налице грубо нарушение на правилата на формалната логика в посоченото решение.

На следващо място, съгласно чл. 213а, ал. 5 ИК единствената и абсолютна предпоставка за провеждане на избори само с хартиени бюлетини е – при удостоверяването по ал. 2, да се установи несъответствие на устройствата за машинно гласуване с принципите по ал. 3, като към момента на взимане на решението на ЦИК и видно от неговите мотиви такова еднозначно установяване не е налице с предходно тяхно решение и такова не се открива на сайта на ЦИК, вкл. и не е цитирано като основание в решение № 2819-МИ от 27.10.2023 г. на ЦИК. Освен горното, в мотивите си ЦИК изрично посочва, че относно удостоверяване на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията на чл. 213а, ал. 3 ИК и изискванията на техническата спецификация към настоящия момент се още не е издадено решение за удостоверяване, съгласно чл. 213а ИК.

Р Е Ш И:

 

УКАЗВА  на ВрИД Кмета на Община Червен бряг и на общинска администрация да предадат заедно с членовете на ОИК – Червен бряг всички изборни книжа и материали посочени в т. 1 от Методическите указания, приети с решение    № 2655-МИ от 12.10.2023 г. на ЦИК, включително и онези свързани с машинното гласуване.

ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно на ВрИД Кмета на Община Червен бряг и на общинска администрация и на началника на РУ – Червен бряг за сведение и изпълнение.

Решението на Общинска избирателна комисия Червен бряг може да се оспорва в тридневен срок от обявяването му пред Централната избирателна комисия.

 

 

 

Председател: Теодора Василева Василева-Тодорова

Секретар: Сашка Костадинова Христова

* Публикувано на 28.10.2023 в 16:36 часа

Календар

  • ПонВтСрЧетПетСъбНед
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930 

Решения

  • № 273-МИ / 18.10.2025

    относно: Прекратяване на пълномощията на избран общински съветник, поради назначаването му за заместник-кмет в общинска администрация и обявяване за избран на следващия в листата.

  • № 272-МИ / 16.10.2024

    относно: изплащане на пътни разходи на членовете на ОИК – Червен бряг

  • № 271-МИ / 15.10.2024

    относно: Произнасяне по сигнал за вероятна несъвместимост на кмета на Кметство с. Рупци, община Червен бряг.

всички решения